Christopher Rangne och Martin Högbom stod för en mycket stark insats när de graderade till 1:a dan under graderingen på sommarlägret. Både visade prov på fin teknik och mycket fighting spirit under graderingens alla moment.

Christopher har tränat hos oss sedan 2002 och med klart fokus på det svarta bältet den sista tiden. Christopher har även tränat mycket Judo som komplement till SJJ träningen det sista året.

Martin tränade och tävlade för oss i slutet på 90 talet och graderade till brunt bälte tillsammans med Ricard. Martin gjorde sedan ett längre uppehåll men har nu sedan 2008 tränat regelbundet och siktat på graderingen tillsammans med Christopher.

Båda fick klubbens traditionsenliga gåva i form av en fin japansk matkniv och blommor.


Christopher och Martin, klubbens nyaste svartbältare i Sport Ju-Jutsu

Stort grattis från hela klubben!